20
kwi

Ukryte koszty wesela – jak nie przepłacać za organizację wesela?

Organizacja wymarzonego wesela to wyjątkowy czas. Oprócz przeglądania inspiracji trzeba pomyśleć o bardziej przyziemnych sprawach, głównie tych finansowych. Kalkulacja ślubnych wydatków to niezwykle ważne, ale i trudne zadanie w trakcie planowania wesela. Młode pary często nie przewidują dodatkowych kosztów, co prowadzi do nieprzyjemnego zaskoczenia. Jakie są ukryte koszty wesela? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak możesz uniknąć dodatkowych opłat! 

Sala weselna i ukryte koszty

Wynajem sali lub miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie weselne to jeden z pierwszych punktów na ślubnej liście to-do. Nie da się ukryć, że jest kluczowy etap, który pozwoli zaplanować budżet tego wyjątkowego wydarzenia. Decydując się na dane miejsce priorytetem najczęściej jest wygląd, udogodnienia czy lokalizacja. Jednak warto mieć na uwadze to, że cena za talerzyk to dopiero początek.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę? Dodatkowo płatne mogą być:

 • pokrowce na krzesła,
 • szampan na powitanie gości,
 • wniesienie i pokrojenie tortu,
 • tzw. talerzykowe i korkowe,
 • dodatkowa obsługa kelnerska, która wzrasta wraz z liczbą gości,
 • zastawa stołów oraz dekoracje,
 • sprzątanie po weselu,
 • dodatkowe oświetlenie nadające wyjątkowy klimat sali,
 • lód, owoce i dodatki, szczególnie w barkach samoobsługowych,
 • parking dla gości weselnych,
 • przechowywanie i serwisowanie jedzenia z zewnątrz na słodki lub słony kącik,
 • zużycie prądu,
 • klimatyzacja, głównie w namiotach weselnych.

W niektórych salach obowiązuje tzw. przymus wynajęcia konkretnego florysty lub innego usługodawcy w ramach współpracy. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż może to wpłynąć na finalny koszt ślubu i wesela. Dekoracje weselne polecanych usługodawców mogą także okazać się po prostu kiepskiej jakości…

Decydując się na rezerwację sali weselnej bardzo często pary młode nie są w stanie określić liczby gości. Jest to oczywiste, gdy rezerwuje się dany obiekt rok lub dwa przed ślubem. Aby urządzić przyjęcie weselne w niektórych lokalach, należy zaprosić minimalną liczbę gości. Mniejsza ilość „talerzyków” to często dodatkowe opłaty za niespełniony wymóg.

Nie będzie to żadne zaskoczenie, jak napiszemy, że przyjęcie weselne to mnóstwo jedzenia, które po nim zostaje. Dlatego należy zabezpieczyć się na to, aby je zapakować. Podczas ustalania umowy między salą weselną, lokalem bądź firmą cateringową, zwróć uwagę na opakowania na jedzenie. Po przyjęciu zostaną tam zapakowane m.in. resztki tortu, przekąski ze słodkiego i słonego bufetu. Może okazać się, że taka „drobnostka” może wpłynąć na wydatki ślubne.

Co to jest korkowe?

korkowym mówi się wtedy, gdy należy zapłacić za alkohol, który dostarczany jest przez parę młodą. Nie obowiązuje to w każdej restauracji i sali weselnej, ale jest dość często spotykaną praktyką stosowaną przez właścicieli obiektów weselnych. Korkowe najczęściej jest liczone od liczby butelek wódki.

Ślub w plenerze a dodatkowe koszty wesela

Według ustawy i przepisów obowiązuje ustalona opłata skarbowa za ślub w plenerze i sporządzenie aktu małżeństwa, która nie może wynosić więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. W większości urzędów opłata ta wynosi 1000 złotych, bez względu na wzrost średniego wynagrodzenia. Wliczone w nią są:

 • opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
 • opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację,
 • opłaty za strój urzędniczki/urzędnika, który daje ślub oraz opłaty za akcesoria odzieżowe, fryzjera i konserwację odzieży,
 • ewentualne wynagrodzenia dla zastępcy kierownika USC,

koszty dojazdu na miejsce uroczystości.

https://pin.it/2pevpEU


Ukryte weselne wydatki mogą wiązać się z samym miejscem organizacji ceremonii. Taką możliwość oferuje coraz więcej lokali. Dodatkowo płatne może być: 

 • nagłośnienie, 
 • stół i krzesła,
 • oprawa muzyczna,
 • dekoracje,
 • dywany.

Ile kosztuje ślub kościelny? 

Wiele osób marzy, aby stanąć na ślubny kobiercu z ukochaną osobą i powiedzieć sakramentalne tak. Jeśli decydujesz się na taki ślub, należy pokryć konieczne opłaty. Wiele zakochanych jest świadomych, że należy wliczyć do budżetu ślubnego “co łaska” za samo udzielenie sakramentu, ale ślub kościelny to także dodatkowe koszty. Wlicza się w nie: opłatę za organistę, kościelnego, zapowiedzi przedślubne, nauki przedmałżeńskie oraz sprzątanie po ceremonii. 

Zaproszenia na ślub i wesele – jak je doręczyć?

Na liście ślubnych wydatków przy pozycji zaproszenia często wliczane są tylko koszty wydrukowania danej ilości. Jednak podstawowym pytaniem przed zaproszeniem gości weselnych powinno być: „jak je zamierzamy wręczyć?”. Pary młode zapominają o tym, że sposób ich dostarczenia to spore koszty.
Aby zaoszczędzić, wiele par decyduje się na wysłanie zaproszeń. Wtedy pod uwagę trzeba wziąć takie przyziemne kroki jak: kupno znaczków, kopert i nadanie listów. Przy dużej ilości zaproszeń może z tego zrobić się spora suma.

Jednak znacznie częściej można spotkać się z osobistym wręczeniem zaproszeń. Wiąże się to z oczywistymi wydatkami na paliwo, eksploatację samochodu i sporą ilością czasu. Szczególnie gdy krewni mieszkają na drugim końcu kraju.

O jakich wydatkach najczęściej zapominają pary młode?

Spinając budżet weselny bardzo często, zdarza się zapomnieć o opłatach związanych z transportem. Należy wziąć pod uwagę i ustalić z podwykonawcami:

 • koszty ich dojazdu na salę weselną bądź w inne miejsce, gdzie będzie odbywać się ceremonia i przyjęcie weselne,
 • koszty transportu tortu ślubnego i słodkich bufetów,

koszty rozładunku i załadunku wynajętych elementów dekoracyjnych, krzeseł, stołów.

Podczas podpisywania umowy z wykonawcami, niemal zawsze znajduje się tam punkt mówiący o dodatkowych godzinach pracy. Czasem bywa tak, że przyjęcie weselne trwa w najlepsze i chciałoby się, aby dj czy zespół weselny grał do rana a obsługa barmańska została do ostatniego gościa. W branży ślubnej takie dodatkowe godziny mogą sporo kosztować i znacznie obciąży portfel pary młodej.

Samo przygotowanie się do ceremonii może wiązać się z dodatkowymi opłatami. To chyba nie będzie żadne zaskoczenie, że każda para młoda chce w tym wyjątkowym dniu wyglądać jak najlepiej! Nieplanowane wydatki to głównie poprawki krawieckie garnituru i sukni ślubnej. Nie można zapomnieć także o próbnym makijażu i fryzurze panny młodej. 

Wesele w plenerze