27
sty

Trendy florystyczne – sezon 2020

Trendy florystyczne sezonu ślubnego 2020 – wywiad z florystką

Kwiaty to nieodłączny element towarzyszący ślubom i weselom. To nie tylko piękna dekoracja, ale także symbol i kluczowy element wystroju, który buduje atmosferę i klimat całego wydarzenia. Odpowiednio dobrana kompozycja kwiatowa będzie wspaniale wyglądała jako pamiątka na zdjęciach oraz uświetni całą ceremonię, nadając jej odpowiednią rangę.

Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiedni do okoliczności dobór kwiatów i roślinnych dekoracji. Trendy są bowiem nie tylko domeną mody, ale także dotyczą aspektów florystycznych. Zapytaliśmy Justynę, florystkę z La Flor, o to na jakie trendy florystyczne przygotować się w nadchodzącym sezonie ślubnym oraz na co zwrócić uwagę wybierając kwiaty i dekoracje roślinne:

Light meZ jakimi ciekawymi, niestandardowymi inspiracjami ostatnio się spotkałaś?

Justyna: Ostatnio rzuciły mi się w oczy ręcznie zdobione i malowane ciasta i torty weselne, udekorowane kwiatami. Dostępne są różne rodzaje i style, tak że da się je świetnie dopasować do pozostałych kreacji florystycznych. 

Ponadto, wspaniale prezentują się kwiatowe łuki czy bramy dekoracyjne – cudowne zwłaszcza na ceremonie plenerowe, czy jako dekoracja nad wejście do sali, w ogrodzie czy za krzesłami Państwa Młodych. Taki łuk niesamowicie kreuje atmosferę i jednoznacznie kojarzy się z weselem. Nie wspominając już o tym, jak Para Młoda prezentuje się na tle tak wyjątkowej dekoracji. 

Jeśli nie łuk, to bardzo ciekawą inspiracją są kwiatowe girlandy i łańcuchy. Taka dekoracja pokazuje kreatywność Pary Młodej i przywiązanie do detali, które goście weselni z pewnością docenią. Nie wspomnę już o tym, jak romantycznie to wygląda! (śmiech)

ceremonia ślubna
źródło: pinterest

Light me: Jakich rad udzieliłabyś narzeczonym, którzy przygotowują się do ślubu i planują wybrać kwiaty?

Justyna Pierwsza rzecz, której sama się nauczyłam, to że kwiaty mają swój język i swoje znaczenie. Każda kompozycja florystyczna wyraża określone, niepowtarzalne emocje i rodzi konkretne uczucia. Zawsze warto mieć to na uwadze, że kwiaty to coś więcej, niż tylko dekoracja – to symbol.

Light me: W takim razie jak dobrać je odpowiednio do takiego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele? Jak pomimo starań uniknąć obciachu i tandety?

Justyna: Cóż, przede wszystkim polecam stawiać na rośliny sezonowe. Natura daje nam różne dobrodziejstwa, zależne od pory roku. Dlatego szczególnie jesienią czy zimą, gdy wybór kolorów i stylów jest ograniczony, warto zadbać o nawiązanie do aktualnej aury i stworzenie sezonowej kompozycji. Bukiety i kompozycje powinny być tak skomponowane, by osoby oglądające później zdjęcia od razu wiedziały, jaka to pora roku. Kwiaty po prostu powinny to mówić.

Light me: Jakie są obecnie trendy florystyczne?

Justyna: Naszym priorytetym w florystyce jest wydobycie naturalnego piękna i wyeksponowanie go, ponieważ kwiaty same w sobie są bardzo wdzięczne i urodziwe, nie potrzebują dodatkowych ozdób. Cieszy nas fakt, że kompozycje, które będą dominować będą cechować się minimalizmem, spokojem a czasem wręcz dzikością. Do uzyskania takiego efektu, niezbędny jest odpowiedni materiał roślin, paleta barw oraz technika układania kwiatów.

Staramy się unikać aranżowania kwiatów w gąbce florystycznej. Jest to dla nas bardzo ważny aspekt, gdyż na codzień staramy się być #zerowaste, a gąbka florystyczna nie jest biodegradowalna. Wykorzystujemy druciane podkładki w naczyniach, dzięki którym układane kwiaty są lekkie i zwiewne. Chcemy przez to uzyskać naturalny efekt.

Czujemy, że suszone kwiaty i dodatki florystyczne będą królowały i chętnie zagoszczą na niejednym ślubie w tym sezonie. Planujemy, aby #driedflowers przemycać do każdej naszej realizacji, nawet jeśli będzie to tylko delikatny akcent pod postacią suchego źdźbła trawy. Kolorystyka kompozycji będzie nawiązywać i oscylować wokół barw ciepłych – latem lekkie pastele w połączeniu z zielenią a jesienią mocniejsze odcienie bordo, pomarańczowego czy nawet brązu.
 

Podsumowanie

Dzień ślubu i wesela zapamiętasz do końca życia – wymiana życzeń, serdeczna atmosfera pełna miłości, przysięga składana aż do śmierci. Otoczenie wspaniałych, klimatycznych i pięknie skomponowanych dekoracji kwiatowych sprawi, że ten dzień będzie jeszcze wspanialszy. 

A Wy, jakie kwiaty wybraliście na swoje wesele?


stół weselny, dekoracje ślubne
Źródło: La flor
bukiet ślubny, bukiet weselny
źródło: la flor

Źródło: pinterest
Źródło: Pinterest