02
gru

Poradnik weselny #7 Na co zwrócić uwagę wybierając zaproszenia ślubne?

wesele rustykalne zaproszenia

Na co zwrócić uwagę wybierając zaproszenia ślubne? Wywiad z Anią i Mateuszem z firmy Papierove <3 

Podczas organizacji ślubu i wesela załatwić trzeba ogrom spraw. Jedną z nich jest wybór, zamówienie i wręczenie zaproszeń dla Waszych Gości.

Wybór zaproszeń jest szczególnie istotny, ponieważ jest to prawdopodobnie pierwszy z elementów dekoracji weselnych, z którymi zetkną się Wasi Goście. Zaproszenia stanowią też niejako odzwierciedlenie klimatu i stylu, na który zdecydowała się postawić Para Młoda i z pewnością wszyscy goście dokładnie się im przyjrzą. Nie wspominając już o tym, że wszyscy te zaproszenia będą oceniali, komentowali i porównywali.

Wybranie zaproszeń tylko z pozoru brzmi jak proste zadanie, ale jak sami się przekonacie – jest z tym więcej pracy niż mogłoby się wydawać! Jak podejść do tego tematu najlepiej? Jak nie dać się zwariować i wybrać najlepsze rozwiązanie? Cóż, najlepiej zasięgnąć rady kogoś doświadczonego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wywiadem Ani i Mateusza z firmy Papierove – ekspertami, którzy doradzili już parom przy kilkudziesięciu ślubach.

subtelne zaproszenia ślubne

źródło: https://papierove.pl

Lightme: Wybór zaproszeń ślubnych brzmi jak prosta sprawa. Czy rzeczywiście tak jest?

Papierove: Cóż, nie jest to skomplikowany proces, ale często pary zaskoczone są tym, ile uwagi, czasu i zaangażowania trzeba poświęcić, by wybrać takie zaproszenia, które im się podobają, pasują do wybranego stylu i do tego mieszczą się w ich budżecie. A to już nie jest taka prosta sprawa, szczególnie, że ilość dostępnych wzorów zaproszeń dziś jest praktycznie nieograniczona.

Lightme: To prawda, wybór jest niezwykle szeroki, przez co trudno jest podjąć jakąś decyzję. Kiedy trzeba zabrać się za zamawianie zaproszeń?

Papierove: Bardzo ważne jest, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Rozsądny czas na zamówienie zaproszeń zaczyna się tuż po ustaleniu daty, miejsca i godziny ślubu oraz miejsca przyjęcia weselnego oraz dogrania listy gości. Nie powinno się tego zostawiać na mniej niż 3-4 miesiące przed datą imprezy, by zostawić zaproszonym gościom odpowiedni czas na danie odpowiedzi.

Lightme: Co powinno się znaleźć na zaproszeniu?

Papierove: Treść zaproszenia powinna obejmować co najmniej imiona i nazwiska Pary Młodej, datę i godzinę oraz miejsce zaślubin, nazwę i adres miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie weselne oraz imię zapraszanego gościa. To takie absolutne minimum. Dziś coraz częściej dodaje się także wybrany przez Młodą Parę cytat lub adnotację o preferencjach Pary Młodej dotyczących prezentów. Popularne jest proszenie gości, by zamiast kwiatów podarowali Młodym wino, kupony lotto, książki czy akcesoria, które chcą przeznaczyć dla domu dziecka czy karmę dla pobliskiego schroniska. Nie powinno się także zapominać o umieszczeniu na zaproszeniu adnotacji RSVP, czyli prośby o odpowiedź wraz ze wskazaniem daty, do której taką odpowiedź osoba zaproszona powinna udzielić. Do tego niezbędny jest także jakiś kontakt do Państwa Młodych, najlepiej numer telefonu lub adres email, aby goście wiedzieli dokładnie w jaki sposób potwierdzić swoją obecność.

źródło: https://papierove.pl

Lightme: Czy zaproszenia na ślub i zaproszenia na ślub i wesele to to samo?

Papierove: Nie do końca. Jeśli planuje się część gości zaprosić jedynie na ślub, a część na ślub i na wesele, to warto pamiętać, by odróżnić zaproszenie na wesele od zawiadomienia o ślubie. Dziś coraz częściej robi się tak, że te osoby, których z jakiś powodów nie można było zaprosić na przyjęcie weselne, zaprasza się jedynie na uroczystość zaślubin. Dzięki takiemu zawiadomieniu w uroczysty i pełen szacunku sposób można dać bliskim znać o swoim ważnym dniu. Choć dziś coraz częściej robi się to za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Lightme: Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę zaproszeń? Jakimi kryteriami się kierować?

Papierove: Jest wiele elementów, na które trzeba wziąć pod uwagę, zależnie od indywidualnych preferencji Młodej Pary. Przede wszystkim warto sprawdzić ofertę danego dostawcy i ocenić ją pod względem kompleksowości. Polecam sprawdzić, czy u tej samej osoby można kupić też koperty, winietki, plan stołów czy księgę gości lub inne dodatki – tak, żeby wszystko do siebie pasowało. Ważny jest też kontakt – czy firma sprawnie odpowiada na zapytania, czy raczej wraca do maili po kilku tygodniach. To także daje nam znać, jak będzie wyglądała dalsza współpraca przy realizacji zamówienia. Dobrze jest zwrócić uwagę na elastyczność i możliwość personalizacji zaproszeń i dodawania własnych nadruków. Pary często chcą zmienić czcionkę lub rodzaj papieru, na którym wykonane jest zaproszenie. Warto też dopytać o to, jak mają być dostarczone imiona i nazwiska gości, jeśli zaproszenia mają być już wypisane. Kluczowe jest też by dowiedzieć się, od ilu sztuk minimalnie można zrealizować zamówienie – czasem zdarza się, że potrzebujemy dosłownie kilku zaproszeń, ale minimalne zamówienie to na przykład 20 sztuk. To wszystko rzeczy, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę wybierając zaproszenia.

wyjątkowe zaproszenia ślubne

źródło: https://papierove.pl

Lightme: A co z próbkami?

Papierove: Trzeba też koniecznie zamówić próbki zaproszeń i dopytać o czas ich dostawy. To bardzo ważne, by zainwestować te kilka złotych i zamówić sobie próbne zaproszenia według wzoru, by zobaczyć, jak wygląda zaproszenie, koperta i tekstura. Nasze Pary już zazwyczaj, gdy zobaczą próbkę naszego zaproszenia, to utwierdzają się w swojej decyzji i z czystym sumieniem mogą zamawiać zaproszenia.

Lightme: Ile trzeba zapłacić za zaproszenia ślubne?

Papierove: Nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ceny różnią się znacznie, od 8 zł w górę. Na cenę wpływa też fakt, czy wybieramy zaproszenia spersonalizowane czy takie, które będziemy musieli wypisać własnoręcznie. Bardzo duży wpływ na cenę mają wszystkie dodatki i uszlachetnienia, tj. złocenia, jedwabne wstążki, zdobienie folią o aksamitnym wykończeniu, czy lakowanie kopert. Ilość elementów

Lightme: A jakie powinny być same zaproszenia?

Papierove: Mają przede wszystkim udzielać wyczerpujących informacji, być czytelne, ale także ładnie wyglądać. Warto zadbać, by zaproszenia nawiązywały do wybranego klimatu wesela. Tak naprawdę tyle ile jest wesel i Par Młodych, tak samo wiele jest gustów i my dajemy taką szansę, aby każde zaproszenia nawet te ze wzorów gotowych przez nas przygotowanych, a wybranych przez Parę, można było spersonalizować wg własnych preferencji. Oczywiście przygotowujemy projekty indywidualne, które cieszą się teraz ogromną popularnością, ponieważ zaproszenia zostają jednak z nami, jak trwała pamiątka i warto, aby były prywatnym skarbem i czymś, co chociaż troszkę odzwierciedla Młodą Parę.

zaproszenie ślubne 2019

źródło: https://papierove.pl

Lightme: Czy macie jeszcze jakieś rady dla wybierających zaproszenia?

Papierove : Dobrym pomysłem jest też zamówienie sobie jakiejś dodatkowej ilości zaproszeń z pustymi miejscami na samodzielne wypisanie nazwisk zapraszanych osób. Szczególnie w sytuacji, gdy nie jesteście jeszcze pewni swojej listy gości. Takie awaryjne zaproszenia zawsze się przydają z doświadczenia wiem. No i nie zapominajcie, by zostawić sobie kilka sztuk zaproszenia na pamiątkę! 🙂

A Wy na co zwracacie uwagę wybierając zaproszenia ślubne? Dajcie znać w komentarzu, co dla Was jest najważniejsze!

zaproszenia ślubne z palmami

zaproszenia ślubne ananas

ciekawe zaproszenia ślubne

źródło: https://papierove.pl

Ania i Mateusz, Papierove https://papierove.pl