08
lut

Poradnik weselny #3 Jak zaplanować budżet weselny? 7 wskazówek, dzięki którym oszczędzisz pieniądze!

Jedni zakładają, że część wydatków zwróci się w formie prezentów od gości. Inni mogą liczyć na pomoc rodziców. Jeszcze inni całość imprezy muszą pokryć z własnych środków. Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujecie na swoje wesele, nie możecie zapominać, że jego powodzenie zależy od dobrej organizacji – zwłaszcza od strony budżetowej.

weselne DIY

Ile kosztuje wesele?

Nie odkryje Ameryki ten, kto powie, że ślub i wesele kosztuje mnóstwo pieniędzy. To zapewne najdroższa impreza, jaką przyjdzie Wam organizować.

Jednocześnie nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje taka impreza. Ostateczna cena zależy od całego wachlarza czynników – lokalizacji, terminu, dnia tygodnia, od tego czy będą poprawiny, czy DJ, czy raczej zespół, czy organizujecie imprezę sami, czy macie konsultantów – na cenę wpływa mnóstwo elementów!

Na wesele można wydać naprawdę każdą kwotę. Dlatego tym bardziej zachęcamy do odpowiedniego przygotowania się do tego wydatku – szczególnie, że w grę wchodzą duże emocje. Oto nasze porady!

Budżet weselny – jak zaplanować?

 • Określcie swój budżet

Najlepiej zacząć od zadania sobie pytania „na jakie wesele nas stać?” Określcie kwotę maksymalną, której nie możecie przekroczyć. Nie jest to może zbyt romantyczne, ale zaufajcie nam – to pozwoli Wam dobrze zaplanować całe wydarzenie. Nie zapomnijcie, aby uaktualniać go na bieżąco!

 • Ustalcie kto za co płaci

W różnych częściach kraju przyjęły się różne tradycyjne podziały, który z wydatków obciąża którą stronę. Koniecznie ustalcie już na samym początku jak Wy podejdziecie do podziału kosztów. To nie tylko pomoże odpowiednio się przygotować, ale także uniknąć w przyszłości niepotrzebnych frustracji i niedopowiedzeń.

 • Nie zapominajcie o szczegółach

W procesie planowania budżetu musicie koniecznie wziąć pod uwagę najdrobniejsze szczegóły. Dotyczy to każdego elementu – w końcu koszt sali to zwykle jedynie 50% całego budżetu. Przykładowo: zespół muzyczny ma określone honorarium, ale do tego doliczyć należy zwykle ich menu, a czasem także nocleg i transport dla wszystkich członków kapeli. Często te detale znacząco podbijają ostateczną kwotę!

 • Zaplanujcie rezerwę

Z organizacją wesela jest podobnie, jak z innymi sytuacjami w życiu – nigdy nie można nic brać za pewnik. To trochę jak z remontem, gdzie nagle okazuje się, że pojawia się całe mnóstwo nieprzewidzianych wydatków. Nie dajcie się zaskoczyć i na taką okoliczność odłóżcie dodatkowe środki – kilka procent całej kwoty wystarczy.

 • Notujcie wydatki

To porada, którą warto wdrożyć nie tylko przy okazji budżetu weselnego. Spisywanie wydatków pozwoli Wam zapanować nad ślubnym rozgardiaszem i sprawi, że będziecie mieli jasny i czytelny wgląd w stan budżetu weselnego.

 • Ustalcie priorytety

Jeśli dysponujecie ograniczonym budżetem, to warto jest posegregować listę wydatków według priorytetów. Oczywiste jest, że nie możecie zrezygnować z sukni ślubnej, ale (w razie czego) z zabytkowej dorożki już prędzej 🙂 Jednocześnie komunikujcie się ze sobą, by nie pominąć czegoś, co dla drugiej strony jest bardzo ważne!

jak zaplanować wesele

Skoro wiecie już na co zwrócić uwagę przygotowując budżet, warto jest także znać praktyczne sposoby na to, jak oszczędzić nieco pieniędzy przy organizacji wesela. Oto nasze propozycje:

7 weselnych wskazówek, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

 1. Ślub poza sezonem

O cenie imprezy weselnej w głównej mierze decyduje jej termin. Sale inaczej cenią się latem, a inaczej zimą, poza wysokim sezonem ślubnym. Szczególnie dużo oszczędzić można organizując wesele np. w piątek, czy wykorzystując długi weekend. W takim przypadku koniecznie dajcie znać gościom odpowiednio wcześniej, aby mogli zaplanować swój udział.

 1. Szukajcie wśród znajomych

Poszukajcie usługodawców wśród znajomych. Może znacie początkującego fotografa, DJa, który grał już jakieś wesela, albo kogoś z fajnym autem. A nawet jeśli nie, to z pewnością przydadzą się rekomendacje osób, które mają już wesele za sobą – przecież sami nie tak dawno musieli wszystko zorganizować. Na pewno polecą kilka sposobów na oszczędności!

 1. Zróbcie sami jak najwięcej

Być może część rzeczy możecie zrobić własnymi siłami. Własnoręcznie wykonać można bukiet, przystroić kościół lub przygotować zaproszenia i winietki. A to już naprawdę spora oszczędność!

 1. Negocjujcie stawki

Pamiętajcie, że w większości przypadków kwoty usług nie są ostateczne. Zawsze możecie spróbować zbić trochę cenę. Co więcej, możecie dokonać także wygodnych dla was ustaleń dotyczących zaliczek i terminów wpłat, a główne wydatki zostawić sobie na po weselu.

 1. Bliżej znaczy taniej…

Im bliżej z Waszych domów do kościoła i potem na salę, tym mniej zapłacicie za transport i ewentualny nocleg dla gości. Warto mieć to na uwadze wybierając salę weselną!

 1. …a używane nie znaczy gorsze

Garnitur z wypożyczalni czy używana suknia ślubna to nie powód do wstydu, ale raczej świetny sposób na oszczędzenie dużej sumy. Pomyślcie o tym, jeśli macie ograniczony budżet.

 1. Nie używaj słowa „ślub”

Czy zwróciliście uwagę, że jakakolwiek usługa związana ze ślubem, jest zwykle dużo droższa, niż na inne okazje? Tort, animatorka, barman czy foto budka – wszystko, co „ślubne”, jest droższe. Warto więc czasem przemilczeć fakt, na jaką imprezę potrzebujecie usługi. Według niektórych pozwala to wydać nawet o 30% mniej!

wesele zimą

Jak widzie, sposobów na oszczędności przy organizacji weselna jest mnóstwo.

Porozmawiajcie ze sobą o tych sprawach. Pamiętajcie, że nie musicie robić wrażenia za wszelką cenę. Wasze szczęśliwe życie bez długów jest ważniejsze, niż impreza weselna. Nie dajcie się zwariować!:)

budżet weselny

https://www.facebook.com/lightmepl/

https://www.instagram.com/lightme_pl/